PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=238725}

Mgła

The Mist
5,8 229 970
ocen
5,8 10 1 229970
5,1 21
ocen krytyków
Mgła
powrót do forum filmu Mgła

[Spojler]

Hybris, czyli boska pycha - chęć oszukania woli Boga/ bogów, kończąca się zawsze klęską
bohatera i wypełnieniem wyżej wymienionej woli.

Oglądając ten film drugi raz zwróciłem uwagę na hybris u Davida, którym chciałbym się podzielić,
a przede wszystkim spytać się o waszą opinię na ten temat.

Nie przedłużając opiszę jak to może wyglądać.

Pani Carmody staje się "Bogiem" z przypisku na samej górze postu, a innymi mówiąc
wypowiada wolę bożą, czyli że tytułowa mgła opadnie dopiero gdy zginie dziecko i Amanda.
Uważa się za proroka, a my, jako widownia może nie powinniśmy lekceważyć jej słów.
David lekceważy wolę bożą i robi wszystko, by nie dopuścić do śmierci dwójki bohaterów.
Przenosząc akcję na końcówkę filmu - David zabija czwórkę, w tym właśnie dziecko i blondynkę,
jednoczenie pozostając przy życiu, jakby autor chciał pokazać co będzie dalej, albo jakby sam
Bóg chciałby pokazać pysznemu Davidowi jego błędy. Po zabiciu przeklętej dwójki mgła opada
tym samym dokonując hybris. Bohater mimo licznych prób i złudnego przekonania, że udało mu
się oszukać wolę bożą nieświadomie sam doprowadził do jej spełnienia, niczym wzór z
antycznych dzieł (choćby "Król Edyp").

Oczywiście mogę się mylić, ale z chęcią wysłucham waszych opinii. :)

ocenił(a) film na 9
Fantasos

O cholera, nie zwróciłem na to uwagi xD Ale tworzysz tu całkiem niezły sens. A ja zawsze, gdy widziałem moment, w którym David już wpadł na pomysł skrócenia męki swym nowym towarzyszom, myślałem sobie "Boże, jeszcze chwila no, nie rób zadymy, zaraz wojsko przyjedzie...!". Nie wiem czemu, ale lubię myśleć, że scenariusz filmu się niespodziewanie zmieni ^^ Dlatego oglądanie filmu za którymś razem z rzędu dalej wzbudza u mnie emocje, jak za pierwszym razem.

ocenił(a) film na 10
Fantasos

Ciekawe spostrzeżenie. Autorzy bardzo często tworzą takie zakamuflowane smaczki, które nadają głębszego sensu całemu dziełu. Może i tutaj coś takiego miało miejsce?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones